Pénzügyi tudatosság – Tréning a Bánki Kar hallgatóinak

A pénzügyi csapdák felismerésére és elkerülésére volt a központi témája annak a tréningen, amelyet az OTP Fáy Alapítvány tartott a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar elsőéves hallgatói részére a 2024/25-ös tavaszi félév második hetében.

Szekerdi Rafael bemutatta azokat a különböző pszichológiai hatásmechanizmusokat, amelyeket az internetes csalók az áldozataik ellen használnak. A hallgatók megtanulhatták, hogyan ismerhetik fel a manipulatív technikákat, legyen szó a hirtelen döntéshozatalt kikényszerítő sürgetésről, a megfélemlítés által történő manipulációról vagy a hosszútávú bizalomkiépítés és kihasználás veszélyeiről.
Kovács Tivadar a pénzügyi csalások különböző formáit mutatta be, így térve ki a telefonos, befektetéses és online visszaélésekre. A hallgatók körében különösen az online csalások témaköre keltette fel az érdeklődést. Sok más mellett kiemelt téma volt, hogy miként lehet felismerni és megelőzni ezeket a helyzeteket, mikor érdemes szakértői segítséget kérni.

Az interaktív előadás során a pszichológiai hatásmechanizmusokat játékos feladatokkal és tesztekkel is szemléltették, lehetőséget adva a hallgatóknak arra, hogy megtapasztalják, milyen könnyű beleesni a különböző csapdákba.



Az 1992-ben létrehozott OTP Fáy Alapítvány célja a fiatalság jövőtudatos gondolkodásának, ezen belül kiemelten a pénzügyi kompetenciáinak a fejlesztése. A pénzügyi, gazdasági ismeretek bővítése mellett a szervezet a vállalkozói, fenntarthatósági, pályaorientációs témákban és különféle soft kompetenciák terén is tart képzéseket általános iskolákban, középiskolákban, egyetemeken, fiatal felnőtteknek és pedagógusoknak egyaránt. Saját fejlesztésű képzéseik gyakorlatias szemléletűek, az élményalapú oktatást helyezik előtérbe és mind jelenléti tréningek formájában, mind digitális formában elérhetőek. Évente több mint 55 ezer diák vesz részt ingyenes képzéseiken.