Értékeink

Fenntarthatósági törekvéseink 

Az Óbudai Egyetem fiatal műszaki egyetemként elkötelezett az ENSZ fenntarthatósági céljainak megvalósulása mellett. Mindezek tükröződnek az oktatásban, kutatásban és a hallgatói programokban, továbbá megjelenik a környezettudatos szemlélet erősítésében.

Egyetemünkön elkötelezettek vagyunk az ESG irányelvek szerinti működésnek. Elindultunk a zöld úton, melynek alapjait 2023-ban fektettük le. Létrehoztuk a Greenmetric Bizottságot, melynek fő feladata az egyetem fenntarthatósággal összefüggő tevékenységeinek összehangolása, támogatása és fejlesztésének előmozdítása. 

A fenntarthatóságra rektori stratégiám egyik kiemelkedő elemeként tekintek, ezért rektorhelyettesi szintre emeltem és szakember irányítására bíztam a terület kezelését. Fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettesem irányítása alatt 2024. december 2-án megalakítottuk a Fenntarthatósági Tanácsot, amely az egyetem vonatkozó kérdéseiben javaslattevő, véleményező és tanácsadó testületként kezdte meg működését. Minden szervezeti egység aktívan részt vesz a tanács munkájában, tagjai a kooperatív együttműködés során egymás erősségeire építve dolgoznak a közös cél eléréséért.

A környezetvédelemmel, fenntarthatósággal kapcsolatos törekvések, célok és az ennek mentén kijelölt feladatok ma már egyetlen mérnökképzési területről sem maradhatnak ki. A célunk az, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik tisztelik és védik a környezetet, megértik a benne zajló folyamatokat, nem csak ismerik a környezeti értékeket, hanem fenntartható módon is gazdálkodnak azokkal.

Informatikai és műszaki képzésünkben olyan szakembereket képzünk, akik tudásuk által hozzájárulnak a termelési folyamatok és szolgáltatások hatékonyabb, fenntarthatóbb megvalósulásához, a gazdasági területen végzettek hallgatóink pedig ezek gazdasági és társadalmi hasznosulásának előmozdításához.

Az ipari termék- és formatervező mérnökképzés keretében – összhangban a képzés kimeneti követelményeivel, amelyek előírják a fent említett kompetenciák fejlesztését – folyamatosan arra törekszünk, hogy a környezettudatos magatartás kialakítását és fejlődését elősegítsük. A környezettudatosság integrálása az általános tantárgyak tananyagában konkrétan megjelenik, továbbá minden specializáció keretein belül legalább egy tantárgy esetén kiemelt cél.  

A fenntartható épített környezet, az okos épületek és a zöldenergia oktatása és kutatása szintén nagy jelentőséggel bír, és ezeket az elveket építőmérnöki, illetve építészmérnöki képzéseinken is hangsúlyosan képviseljük.

Orvosinformatikai oktatásunk és kutatásaink célja, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik fenntartható és az emberek jóllétét hatékonyan szolgáló technológiák alkalmazására specializálódtak. Kutatási tevékenységeink új eredményeivel hozzájárulunk a terület folyamatos fejlődéséhez.

A kor kihívásaira válaszul a minőségi és gyakorlatorientált kiberbiztonsági szakemberek képzése révén igyekszünk elősegíteni egy biztonságosabb jövőt, ahol az egyének és közösségek védelme a kibertérből eredő fenyegetésekkel szemben egyre inkább fontosabbá válik.

Az agrárképzésünk tananyagának kialakításakor szintén kiemelt figyelmet szenteltünk a fenntartható gazdálkodás szempontjainak érvényesüléséhez.  A jövő agrárszakembereinek megfelelő képzését nélkülözhetetlennek tartjuk a globális kihívásokra való reagálásban és a fenntartható fejlődés előmozdításában.

A kutatás-fejlesztési tevékenységek felgyorsítása érdekében 2025-ben megalapítjuk a Fenntarthatósági Kutatóközpontot, mely az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ és az Ybl Miklós Építéstudományi Kar együttműködésével kezdi meg működését.

Műszaki egyetemként elkötelezettek vagyunk, hogy támogassuk a nőket a STEAM (Tudomány, Technológia, Mérnöki Tudományok, Művészetek és Matematika) területeken való tanulmányok folytatásában. Az ösztönzés és a támogató környezet megteremtésével arra törekszünk, hogy érvényesüljenek az esélyegyenlőség elvei az egyetem minden szegmensében.

Kiemelt figyelmet szentelünk továbbá egyetemünk polgáraiknak egészségére, biztonságára és jóllétére. Komplex jólléti programunkat 2024-ben pilot jelleggel indítottuk el, sikerét látva 2025-ben pedig intézményi szintűre emeljük.

Az Óbudai Egyetem társadalmi szerepvállalásának része, hogy minőségi képzést nyújt hazánk fejlődő régióiban, valamint az országhatáron túl is. Kihelyezett képzéseket biztosítunk Székelyudvarhelyen és Szabadkán, egyúttal szorosan együttműködünk számos határon túli egyetemmel, ezzel lehetőséget nyújtva az ott élő fiataloknak a szülőföldjükön maradásra.

Magyarország meghatározó műszaki felsőoktatási intézményeként az ESG rendszer bevezetésén dolgozunk, mely a fenntarthatósági törekvéseink átfogó keretrendszerét biztosítja.

Az Óbudai Egyetem több neves minősítő szervezet értékelése szerint kiemelkedően teljesít, a Times Higher Education 2025-ös rangsorában a 601-800. helyre sorolták intézményünket. Teljesítményünk színvonalát többek közt a fenntartható jövő kialakításában oktatási, kutatási, innovációs és társadalmi szerepvállalásunk fokozásában is tovább kívánjuk emelni. 

Prof. Dr. Kovács Levente 
rektor 


Fenntarthatóság a karokon 

Alba Regia Kar (AMK) 

https://amk.uni-obuda.hu/fenntarthatosag/

https://amk.uni-obuda.hu/en/sustainability/

Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar (RKK) 

https://rkk.uni-obuda.hu/fenntarthatosag-zold-footprint-esg

https://eng.rkk.uni-obuda.hu/sustainability-and-esg-activities

Neumann János Informatikai Kar (NIK) 

https://nik.uni-obuda.hu/esg