A tudásáramlást segíti a Kooper-platform

A hazai egyetemek piaci szolgáltatásait összegyűjtő internetes felület elindulását Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára november 21-én sajtótájékoztatón jelentette be. A Kooper-platformot – melynek az Óbudai Egyetem is tagja – az egyetemek és a vállalatok közötti hatékonyabb együttműködésének elősegítése érdekében népszerűsítik és újabb funkciókkal bővítik, illetve tervezik az angol nyelvű elérhetőség biztosítását is a nemzetközi érdeklődők számára is.

Lengyel László elnökhelyettes bemutatta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és az SDA Informatika Zrt. közös fejlesztésében megvalósuló Kooper virtuális piacteret, amelyen jelenleg 9 felsőoktatási intézmény – köztük az Óbudai Egyetem – innovációs kapacitása érhető el. Felhívta a figyelmet arra, hogy további tudástermelő intézmények jelezték csatlakozási szándékukat, és folyamatosan növekszik a felkínált együttműködési lehetőségek száma is.



A kerekasztal-beszélgetés résztvevői az ipar-egyetem együttműködés nehézségei mellett az együtt gondolkodást előmozdító jó példákra is kitértek, valamint hangsúlyozták a szemléletváltás és tudásmegosztás fontosságát a közös sikerek elérése érdekében. Álláspontjuk szerint a tudástermelő intézményekben megvalósuló szervezetfejlesztés és átalakuló motivációs rendszer is alapját képezheti a változásnak, illetve kiemelték az információáramlás és úgynevezett „átjárók” kialakításának jelentőségét, amelyek megkönnyíthetik az egyetemek és a vállalkozások közötti kommunikációt.
A felsőoktatási világrangsorban egyre jobban teljesítő Óbudai Egyetem idén átalakított innovációs ökoszisztémájában ilyen egykapus „átjáró” szerepet szán a saját alapítású technológia transzfer cégének, az Initium Venture Labs Zrt.-nek. A vállalkozás egyik kiemelt feladata, hogy fokozatosan felmérje és egységes rendszerbe foglalja az egyetem infrastrukturális lehetőségeit és a hozzájuk kapcsolható szakértelmet, szellemi kapacitást, majd ezeket piacképes szolgáltatássá szervezve kiajánlja a vállalkozások számára részben a Kooper felületen keresztül. A folyamatot támogatja egy közös gondolkodásra, információáramlásra lehetőséget nyújtó, kéthetente összeülő belső fórum, illetve a kapcsolatok létrejöttét és építését szolgáló, havonta megrendezésre kerülő INNOMEET elnevezésű tudásmegosztó és networking esemény, amely az innovációs ökoszisztéma valamennyi egyetemi és egyetemen kívüli szereplője számára nyitott.
Kazinczi Zsuzsanna

További információ
https://kooperlabs.hu
https://www.youtube.com/watch?v=4xLAjM0l0qE
https://nkfih.gov.hu/hivatalrol/sajtokozlemenyek/egyetemeknek-kiemelt-szerepuk-van
https://nkfih.gov.hu/hivatalrol/hivatal-rendezvenyei/kooper
https://uni-obuda.hu/2024/09/19/innomeet-az-innovacios-parbeszed-uj-platformja/
https://uni-obuda.hu/2024/10/21/kudarcok-utjan-a-sikerhez-sikeresen-zarult-a-ii-innomeet/
https://uni-obuda.hu/event/iii-innomeet/
https://initium.uni-obuda.hu/